SOUTHERN CROQUET FEDERATION
The Administrative body of Croquet in Berkshire, Buckinghamshire, Oxfordshire, Hampshire & Isle of Wight





Past league tables and tournament scores
GC Leagues
AC Leagues
AC Tournaments
GC Tournaments
League & Tournament Winners

~ Please scroll down for past league tables and tournament scores ~
AC Leagues

Advanced A
Advanced B
Handicap
2009


  Hamptworth
2010
  Blewbury
-
  Ryde
2011
  Blewbury
-
  Ryde
2012
  Blewbury
-
  Phyllis Court
2013
  Blewbury
-
  Oxford University
2014
  Blewbury
  Aldermaston
  Oxford University
2015
  Blewbury
  Aldermaston
  Oxford University
2016
  Aldermaston
  Blewbury
  Oxford University
2017
  Blewbury
  High Wycombe
  High Wycombe
2018



GC Leagues

Level
Handicap
Doubles Only
One Court Clubs
2009
-
-

-
2010
-
-
  Winchester
-
2011
  Winchester
  Littleton
-
-
2012
  Winchester
  Hamptworth
  Ryde
-
2013
  Ryde
  Phyllis Court 'B'
  Hamptworth
-
2014
  Ryde
  Phyllis Court 'C'
  Harwell
-
2015
  Phyllis Court 'A'
  Bransgore
  Ryde
-
2016
  Winchester
  Blewbury
  Bransgore 'B'
-
2017
  Phyllis Court 'A'
  Hamptworh
  High Wycombe
-
2018




AC Tournaments

Champion
of Champions
Armada Doubles
1997
-
  James Tuttiett & R Harmer
1999
-
  Brian Fisk & Pat Kennett
2002
-
  Brian Fisk & Pat Kennett
2003
-
  Mike Duck & John Spiers
2004
-
-
2005
-
  Chris Donovan & R Hale
2006
-
  Nick Butler & Bruce Gallop (Blewbury)
2007
-
-
2008
-
-
2009
-
  Nick Butler & Bruce Gallop (Blewbury)
2010
-
  David Spear & D Moren-Brown (Blewbury)
2011
-
  Frances Colman & Chris Roberts (Phyllis Ct)
2012
-
  Sue Bradley & Gary Yeates (Hampt. & Winch.)
2013
  Roger Barnacle (Dogmersfield)
  Frances Colman & Chris Roberts (Phyllis Ct)
2014
  Richard Smith (Hamptworth)
  Frances Colman & Chris Roberts (Phyllis Ct)
2015
  David Williams (Hamptworth)
  Ivor Nunn & Artur da Costa (Winchester)
2016
  David Warhurst (H. Wycombe)
  Ray Fidler & Pat Fidler (Hamptworth)
2017

  Frances Colman & Robin Coates (Phyllis Ct)
2018


GC Tournaments

Champion
of Champions
Solstice Doubles
-
-

-
-

-
-

2003
-
  Rita Nunn & Ivor Nunn (Winchester)
2004
-
  Gerald Mitchel & John Munro (Thames Valley)
2005
-
  Bill Eades & Terje Johansen (Phyllis Ct)
2006
-
  Nick Butler & Chris Balshaw (Blewbury)
2007
-
  Roy Tillcock & Robin Thornton (Ryde)
2008
-
  Roy Tillcock & Robin Thornton (Ryde)
2009
-
  Charlie von Schmieder & Terje Johansen (Phyllis Ct)
2010
-
  Charlie von Schmieder & Terje Johansen (Phyllis Ct)
2011
-
  Charlie von Schmieder & Terje Johansen (Phyllis Ct)
2012
-
  Roy Tillcock & Alan Truckle (Ryde)
2013
  Richard Jenkins (Hamptworth)
  Roy Tillcock & Jim O'Keeffe (Ryde)
2014
  Lexie Oakenforld (Bransgore)
  Helena Fensome & John Chalfont (Phyllis Ct)
2015
  Ian Norris (Phyllis Court)
  Richard Harris & Jim O'Keefe (Ryde)
2016
  Roger Barnacle (Dogmersfield)
  Paul Gunn & Richard Skidmore (Wingrave)
2017

  Pam Sim & Nick Westmore (Ryde)
2018


THE SCF
GC
AC
News Archive
Leagues &
Tournaments
Results Archive
AGM Minutes